2011-2012 Undergraduate Catalog 
    
    Aug 14, 2018  
2011-2012 Undergraduate Catalog [Archived Catalog]

Organizations & Administration


Click on a link to be taken to the entry below.


The Board of Regents. Control of the educational institutions of the state is vested in the Board of Regents.

The Faculty consists of the President, the Vice Presidents, the Deans and other administrative officers, teachers and researchers with rank of instructor or above. The faculty is responsible in general for academic standards and procedures and programs, including recommending to the Regents the candidates for degrees. Faculty business is conducted by the Academic Senate, an elected body through which faculty express concerns for the welfare of the University and the university community, develop and disseminate communications, contribute to formation of general university policy, and perform those duties and functions allocated to or assumed by the faculty.

Board of Regents

Honorable Kathryn Johnson
          President
          (Term expires March 31, 2017)
          Rapid City
Honorable Dean Krogman
          Vice President
          (Term expires March 31, 2015)
          Brookings
Honorable Randy Schaefer
          Secretary
          (Term expires March 31, 2015)
          Madison
Honorable Terry Baloun
          (Term expires March 31, 2016)
          Highmore
Honorable James O. Hansen
          (Term expires March 31, 2013)
          Pierre
Honorable Harvey C. Jewett
          (Term expires March 31, 2017)
Honorable Randall K. Morris
          (Term expires March 31, 2016)
          Spearfish
Honorable Carole Pagones
          (Term expires March 31, 2015)
          Sioux Falls
Honorable Patrick Weber

          Student Regent
          (Term Expires July 1, 2012)
          Montrose

Honorable Jack R. Warner
          Executive Director
          Pierre

General Administration

President
          David L. Chicoine, Ph.D.
Provost and Vice President for Academic Affairs
          Laurie Stenberg Nichols, Ph.D.
Associate Vice President for Academic Affairs
          Mary Kay Helling, Ph.D.
Vice President for Information Technology
          Michael F. Adelaine, Ph.D.
Vice President for Finance and Business
          Wesley G. Tschetter, M.B.A.
Assistant Vice President for Finance and Business/Controller
          Jeff A. Siekmann, M.B.A.
Vice President for Research
          Kevin D. Kephart, Ph.D.
Vice President for Student Affairs
          Marysz Palczewski-Rames, Ed.D.
Interim Associate Vice President for Research
          James Doolittle, Ph.D.
Assistant Vice President for Facilities and Services
          Dean Kattelmann, M.S.
Assistant Vice President for Student Affairs
          Douglas Wermedal, Ph.D.
Assistant Vice President for Student Services
          VACANT

Deans/Associate and Assistant Deans

College of Agriculture and Biological Sciences
          Barry Dunn, Ph.D., Dean
          Donald M. Marshall, Ph.D., Associate Dean and Director of Academic Programs
          Thomas Cheesbrough, Ph.D., Interim Associate Dean and Director of Agricultural Experiment Station
College of Arts and Sciences
          David Hilderbrand, Ph.D., Acting Dean
          Kathleen Donovan, Ph.D., Interim Assistant Dean
College of Education and Human Sciences
          Jill Thorngren, Ph.D., Dean
          Jane Hegland, Ph.D., Assistant Dean
          CY Wang, Ph.D., Assistant Dean
College of Engineering
          Lewis F. Brown, Ph.D., Dean
          Dennis Helder, Ph.D., Associate Dean
          Richard A. Reid, Ph.D., Associate Dean
College of General Studies
          Keith Corbett, Ed.D., Dean
College of Nursing
          Roberta K. Olson, Ph.D., Dean
          Nancy Fahrenwald, Associate Dean
College of Pharmacy
          Dennis Hedge, Pharm.D., Dean
          Jane Mort, Pharm.D., Associate Dean
          Daniel Hansen, Pharm.D., Assistant Dean
Continuing and Extended Education
          Gail Dobbs Tidemann, Ph.D., Dean
Graduate School
          Mary Kay Helling, Ph.D., Interim Dean
          Diane Holland Rickerl, Ph.D., Associate Dean
Honors College
          Timothy J. Nichols, Ph.D., Dean
Library
          Kristi Tornquist, Chief University Librarian

Directors

Academic Evaluation & Assessment
          Jo Ann Sckerl, Ed.D.
Academic Programs (College of AgBio)
          Donald M. Marshall, Ph.D.
Admissions
          Tracy Welsh, B.A.
Agricultural Experiment Station
          Thomas Cheesbrough, Ph.D., Interim
Agricultural Heritage Museum
          Mac Harris, M.S.
Alumni Association
          Matt Fuks, B.S., President
Animal Disease Research and Diagnostic Laboratory (ADRDL)
          David H. Zeman, D.V.M., Ph.D.
Athletics
          Justin Sell, M.S.
Bookstore, University
          Derek Peterson, B.S.
Capitol University Center-Pierre
          Ron Woodburn, M.S.
Career and Academic Planning Services
          Keith Corbett, Ed.D.
Center for Infectious Disease Research and Vaccinology
          David H. Francis, Ph.D.
Cooperative Extension Service
          Latif Lighari, Ph.D.
Dining Services
          Jill Ackland, B.S.
Disability Services
          Nancy Crooks, M.S.
Diversity Enhancement
          Tim Nichols, Ph.D., Acting
Enrollment Services and Registrar
          Aaron Aure, Ph.D.
Environmental Health & Safety
          Gary Yarrow, Ph.D.
Financial Aid
          Jay A. Larsen, M.Ed.
Geographic Information Sciences Center of Excellence
          Matthew Hansen, Ph.D.
          Thomas Loveland, Ph.D.
4-H Foundation
          Nancy Swanson, M.A.
Human Resources
          VACANT
Institutional Research
          VACANT
International Affairs
          Vacant
Marketing and Communications
          Mike Lockrem, M.Ed.
North Central Sun Grant
          James Doolittle, Ph.D.
Oak Lake Field Station
          Nels Troelstrup, Ph.D.
Orientation
          Adam Karnopp, M.S.
Residential Life
          Connie Crandall, M.S.
Sioux Falls Programs
          Gail Dobbs Tidemann, Ph.D.
South Dakota Art Museum
          Lynn Verschoor, M.S.
SDSU Foundation/Development
          Steve Erpenbach, B.S., President
Student Activities
          Jennifer Novotny, M.S.
Transportation, Technology Transfer Service
          VACANT
Water and Environmental Engineering Research Center
          Delvin DeBoer, Ph.D.
Water Resources Institute
          Van C. Kelley, Ph.D.
Web Development and Management
          Patricia Edler
West River Ag Center
          Dan Oedekoven, M.Ed.

Department Heads (by college)

Agriculture and Biological Sciences
Agricultural and Biosystems Engineering
          Van C. Kelley, Ph.D.
Animal and Range Sciences
          Clinton Rusk, Ph.D.
Biology and Microbiology
          Volker Brozel, Ph.D., Acting
Dairy Science
          Vikram V. Mistry, Ph.D.
Economics
          David Hilderbrand, Ph.D., Interim
Horticulture, Forestry, Landscape and Parks
          David Graper, Ph.D.
Plant Science
          Sue Blodgett, Ph.D.
Veterinary and Biomedical Science
          David H. Zeman, D.V.M., Ph.D.
Wildlife and Fisheries Sciences
          David W. Willis, Ph.D.

Arts and Sciences
Aerospace Studies
          Lt Col Carleton H. Hirschel, M.P.A.
Architecture
          Brian T. Rex, M.S.
Chemistry and Biochemistry
          James A. Rice, Ph.D.
Communication Studies and Theatre
          Laurie Haleta, Ph.D.
English
          Jason McEntee, Ph.D., Acting
Geography
          George White, Ph.D.
History and Political Science
          April Brooks, Ph.D.
Journalism and Mass Communication
          Mary Peterson Arnold, Ph.D.
Military Science
          MAJ Kory Knight, M.S.
Modern Languages
          Maria Ramos, Ph.D.
Music
          Dave Reynolds, D.M.A.
Philosophy and Religion
          Greg Peterson, Ph.D.
Physics
          Joel Rauber, Ph.D.
Psychology
          Bradley Woldt, Ph.D.
Sociology and Rural Studies
          Donald Arwood, Ph.D., Acting
Visual Arts
          Tim Steele, Ph.D., Acting

Education and Human Sciences
Consumer Sciences
          Jane E. Hegland, Ph.D.
Counseling and Human Development
          Jay Trenhaile, Ed.D.
Health and Nutritional Sciences
          Matthew Vukovich, Ph.D.
Teaching, Learning and Leadership
          Andrew Stremmel, Ph.D.

Engineering
Civil and Environmental Engineering
          Bruce Berdanier, Ph.D.
Electrical Engineering and Computer Science
          Steven Hietpas, Ph.D.
Engineering Technology and Management
          Teresa Hall, Ph.D.
Mathematics and Statistics
          Kurt Cogswell, Ph.D.
Mechanical Engineering
          Kurt Bassett, Ph.D.

Nursing
Graduate Nursing
          Sandra Bunkers, Ph.D.
Nursing Student Services
          Rebecca Randall, Ed.D.
Undergraduate Nursing
          Janet Lord, Ph.D.
West River Nursing
          Barbara Hobbs, Ph.D.

Pharmacy
Pharmacy Practice
          James Clem, Pharm.D.
Pharmaceutical Sciences
          Chandradhar Dwivedi, Ph.D.

Affiliations and Accreditations

^TOP

The University holds institutional membership in a number of educational associations: the National Association of State Universities and Land-Grant Colleges (1307 New York Avenue, Suite 400, Washington, D.C. 20005-4701; Phone 202-478-4701) promotes the aims expressed in the Morrill Act of 1862, and in the subsequent acts of Congress relating to Land-Grant Colleges.

Accredited by The Higher Learning Commission and a member of the North Central Association of Colleges and Schools (30 North LaSalle Street, Suite 2400, Chicago, IL., 60602-2504; Phone 312-263- 0456). Its purpose is to maintain high standards of instructional work and educational programs. The University is accredited through the doctoral level. Its next comprehensive evaluation is 2010.

Agricultural Systems Technology: The Agricultural Systems Technology Program is accredited by the American Society of Agricultural Engineering (2950 Niles Road, St. Joseph, MI 49085-9659; Phone: 616-429-0300).

Animal Disease Research and Diagnostic Laboratory: The Animal Disease Research and Diagnostic Laboratory is accredited by the American Association of Veterinary Laboratory Diagnosticians (PO Box 1522, Turlock, CA 95381; Phone 209-634-5837).

Art Museum: In 1977 the South Dakota Art Museum became the first South Dakota museum of any kind to be accredited by the American Association of Museums (1575 Eye St., NW, Suite 400, Washington, D.C. 20005; Phone 202-289-1818), and it is now one of only two accredited museums in the state.

Athletic Training: The Athletic Training Program (undergraduate and graduate levels) is accredited by the Commission on Accreditation of Athletic Training Education (2201 Double Creek Drive, Suite 5006, Round Rock, TX 78664; Phone 512-733-9700).

Chemistry: The Department of Chemistry and Biochemistry is accredited by the American Chemical Society (1155 Sixteenth St., N.W., Washington, DC 20036; Phone 202-872-4589).

Computer Science: The Computer Science program is accredited by the Accreditation Board of Engineering & Technology (111 Market Pl., Suite 1050 Baltimore, MD 21202; Phone 410-347-7700).

Construction Management: The Construction Management program is accredited by the American Council for Construction Education (1717 North Loop 1604 East, Suite 320, San Antonio, TX 78232-1570; Phone 201-495-6161).

Counseling and Human Resource Development: The M.S. in Counseling and Human Resource Development program is accredited by the Council for Accreditation of Counseling and Related Educational Programs (5999 Stevenson Ave., Alexandria, VA22304; Phone 703-823- 9800, ext. 301).

Dietetics: The Didactic Program in Dietetics is accredited by the Accreditation Council for Education of Nutrition and Dietetics, the accrediting agency for Academy of Nutrition and Dietetics(120 South Riverside Plaza, Suite 2000, Chicago, IL 60606-6995; Phone 312-899-0040 Ext 5400).

Early Childhood Education: The Early Childhood Education program is accredited by the National Association for Education of Young Children (1506 16th St., NW, Washington, D.C. 20036-1426; Phone 800-424-2460).

Engineering: The programs of Agricultural and Biosystems, Civil, Electrical, and Mechanical Engineering are accredited by the Accreditation Board for Engineering and Technology - Engineering Accreditation Commission (111 Market Place, Suite 1050, Baltimore, MD 21202; Phone 410-347-7700).

Engineering Technology: The programs of Electronics Engineering Technology and Manufacturing Engineering Technology are accredited by the Accreditation Board for Engineering and Technology - Technology Accreditation Commission (111 Market Place, Suite 1050, Baltimore, MD 21202; Phone 410-347-7700).

Extension: The extension programs of Agricultural and Biosystems Engineering; Animal and Range Sciences; Biology/Microbiology; Dairy Science; Economics; Experiment Station; Family and Consumer Sciences; Horticulture, Forestry, Landscapes and Parks; Plant Science; Rural Sociology; Station Biochemistry; Veterinary Medicine; and Wildlife and Fisheries Sciences are reviewed by the Cooperative State Research Education and Extension Services (1400 Independence Avenue SW., Stop 2201, Washington, DC 20250-2201)

Health Promotion: The Health Promotion major is endorsed and recognized by the American College of Sports Medicine for meeting the knowledge, skills, and abilities expected of an ACSM Health/Fitness Instructor.

Interior Design: The Interior Design program is accredited by the Council for Interior Design Accreditation (146 Monroe Center NW, Suite 1318; Grand Rapids, MI 49503; Phone: 616.458.0400).

Journalism and Mass Communication: The curriculum in Journalism and Mass Communication is accredited by the Accrediting Council on Education in Journalism and Mass Communication (School of Journalism and Mass Communications, University of Kansas, Lawrence, KS 66045; Phone 913-864-3986).

Medical Laboratory Science: The curriculum in Medical Laboratory Science is accredited by the National Accrediting Agency for Clinical Laboratory Sciences (5600 N. River Rd., Suite 720, Rosemont, IL 60018-5119; Phone 847-939-3597).

Music: The Music Department has full membership in the National Association of Schools of Music (11250 Roger Bacon Drive, Suite 21, Reston, VA 22090; Phone 703-437-0700).

Nursing: The bachelor’s and master’s degree programs in the College of Nursing are accredited by the Commission on Collegiate Nursing Education (One Dupont Circle, NW, Suite 530, Washington, D.C. 20036-1120; Phone: 202-887-6791).

Pharmacy: The curriculum in Pharmacy is accredited by the Accreditation Council for Pharmacy Education (20 North Clark Street, Suite 2500, Chicago, IL 60602-5109; Phone 312-664-3575).

Range Sciences: The curriculum in Range Science is accredited by the Society for Range Management (10030 W 27th Ave Wheat Ridge, CO 80215-6601. Phone: (303) 986-3309; Fax: (303) 986-3892).

Teacher Education: Preparation of teachers and other professional school personnel at both the undergraduate and graduate levels is accredited by the National Council for Accreditation of Teacher Education (2010 Massachusetts Ave., NW, Suite 500, Washington, D.C. 20036-1023; Phone 202-466-7496).

The University also holds membership in the American Council on Education, the American Council on Education’s Internationalization Collaborative, the Council on International Educational Exchange (CIEE), the College Consortium for International Studies (CCIS), the Cooperative Center for Study Abroad (CCSA), the International Student Exchange Program (ISEP), the American Association of Colleges for Teacher Education, the American Association of University Women, the American Association of Colleges of Pharmacy, the American Society for Engineering Education, the Association of Schools of Journalism and Mass Communication, the American Association of Colleges of Nursing, the American Library Association, Associated Western Universities, Inc., the Association of American Veterinary Medical Colleges, Council of Graduate Schools in the United States, National Association for Foreign Student Affairs, and several others which are concerned with more limited phases of college work. Through the Board of Regents, the University also participates in the Western Interstate Commission for Higher Education (WICHE).